Gumka a wobler

Tomasz Płonka

Oczywiście że będzie różnica.Gdyby twisterki czy ripperki były tak łowne jak woblery, to w poradnikach wędkarskich i czasopismach byłoby pełno wiedzy o łowieniu kleni na gumy. Ogólnie gumę jest dość trudno przytrzymać w nurcie, cofnąć kilkanaście cm z nurtem itd. Jak chcesz to możesz łowić, ja bym jednak wolał nie eksperymentować bo już inni to dawno zrobili i bez pozytywnego efektu. Będą pewnie wyjątki, ale potwierdzają regułę.
W sumie, na upartego, to jednym woblerem Salmo Tiny obgonisz opaski i wolniaki i jestem pewien lepszych efektów niż wszystkie gumy razem wzięte.
Proponuję natychmiat uruchom manufakturę, choć wkład w materiały będzie droższy niż kupno 3-4 woblerów. Ale nawet jak zrobisz woblery z lipowego nie do końca suchego drzewa, stery z jakiegokolwiek pcv o grubości ok 1mm, stelarz z jakiegokolwiek niezbyt miękkiego drutu, obciążenie główne wkleisz tuż za uszkiem, pomalujesz perłowym lakierem do paznokci od mamy, czarny lub niebieski grzbiecik rozmarzesz paluchem z wkłądu do długopisu - to wszystko będzie lepsze niż łowienie na gumy bo po którejś próbie w wannie woblery zaczną migotać a ryby zaczną brać. Moją pierwszą serię woblerów pourywałem na najbardziej zaczepowych miejscach, ale drugą serię to mam do dziś niektóre i ryby na to biorą. Tajemnica migotania 3-5cm woblerów leży w obciążeniu tuż za uszkiem przedniej kotwicy i wklejeniu ołowianego drutu na całej długości woblera w sam dół brzuszka. Ster zawsze robię trochę zbyt duży, wklejam, a potem docinam podczas testów w wannie. Wyważam przed zalaniem klejem tak, żeby wobler pływał ale nie wynurzał się zbyt szybko. Kotwiczki wieszam na maleńkich agrafkach - waga agraweczki jest troszkę większa niż kółka łącznikowego. To takie porady amatorskiego strugania bo często opisy w internecie zakładają że ktoś ma super wyposażony warsztat albo produkuje super powtarzalne modele.
A moje pierwsze byłu z patyka znalezionego koło domu, mosiężnego drutu, stery z pcv a nie poliwęglanu, malowane lakierem do paznokci... Ale jak mi w to walnął półmetrowy jaź, to się omało nie zlałem w wodery z radości.... DO ROBOTY!!!

Siaty Won!
T.P.

Schowaj teksty   

Powiązane z

Wędkarstwo ogólnie

Ogólna tematyka wędkarska

Liczba wątków: 2070

Liczba listów: 8434

Witam szanownych forumowiczów wędkarzy
Jak wszystkim zamieszkałym w naszym kraju wiadomo że zima przeciągnęła się bardzo długo co na pewno zaowocuje na żerowanie ryb w najbliższym czasie. Jestem wędkarzem z niedługim stażem i trochę mnie te warunki zdezorientowały. Nie mogąc się doczekać nadciagającego sezonu wykupiłem zezwolenie na wody nizinne i spinning. Ktoś móglby polecić mi jakieś rady, wskazówki itp. na jakie ryby i jakim sposobem polować? najblizsza moja rzeczka to Noteć mała rzeka z lekkim nurtem. I zachodzę w głowę czy używać standardowych metod mada/czerwony/pszenica itp i grunt ew. spławik czy jakieś inne sposoby? A może paprochy zdały by egzamin w tym wypadku tylko malo mi wiadomo o tej metodzie więc jakieś wskazówki także były by mile widziane
z góry pozdrawiam
Paweł Kamiński

Początek

On chat
RSS 2.0
E-mail to administrator Printerfriendly version Help Bugs Guest Book

Reklamy Krokus: eZ Publish

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Napisz do moderatorów, napisz w nim czym chcesz się zająć i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).