Right menu

Szukaj

Reklama


Utrzymanie rzek

Byłem na tej konferencji, pisałem o niej w zimie.
I z wielką przyjemnością wysłuchałem i referatów, i wypowiedzi dyskutantów. Wbrew temu co się może wydawać, inżynierowie hydrotechnicy rozumieją przyrodę (choć jeszcze może nie wszyscy). Więcej - okazuje się, że nie tylko wiedzą, jak złożonym tworem jest rzeka, ale nawet potrafią ją opisać wzorami matematycznymi, tą dziką, zróżnicowaną rzekę. Więc wcale nie musi być prosta )))

Z przyjemnością tam usłyszałem, że leżący w wodzie pień lepiej stabilizuje dno i zabezpiecza przed erozją niż betonowy próg. I że można kontrolować rzeki i przeprowadzać rożne niezbędne prace w sposób nie niszczący środowiska.

Teraz jeszcze trzeba, aby taką wiedzę posiedli również wszyscy urzędnicy wydający zezwolenia na prace na rzekach.

Konferencja pokazała to nowoczesne postrzeganie rzek. Nowoczesne, rozumiejące ich przyrodniczą wartość, zgodne z nowymi przepisami i zaleceniami.
Ale niestety są jeszcze i tacy, którzy myślą i działają po staremu. I chcą zarabiać pieniądze na pracach prowadzonych według tych starych już odrzuconych wzorców. Bo na czymś te pieniądze zarabiać trzeba. Zanim naprawdę będzie obowiązywała nowa praktyka utrzymania rzek, niejedną jeszcze zniszczą, o ile nikt się o nią nie upomni...
Andrzej
Schowaj teksty   

Powiązane z

Wędkarstwo ogólnie

Ogólna tematyka wędkarska

Liczba wątków: 2072

Liczba listów: 8436

Mokra robota ratunkowa Bezrobotni znajdą pracę, a rzeki nie będą wylewać

Ponad 200 bezrobotnych z naszego województwa znajdzie na kilka miesięcy
pracę. Będą oczyszczać koryta rzek i kosić traw na brzegach.

Jest to program ogólnopolski, realizowany po raz pierwszy na naszym terenie. Są na to pieniądze, około 1,3 mln złotych. My się to tej sumy dokładamy i określamy zadania do wykonania. Prace są dość specyficzne, dlatego bezrobotnym wyznaczamy tylko najprostsze zadania; wyjaśnia Leszek Boguta, pełniący obowiązki dyrektora Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie. Pracami objęto wszystkie małe rzeki Lubelszczyzny. W poszczególnych powiatach liczba bezrobotnych zatrudnionych przy ich oczyszczaniu jest różna. Najwięcej, bo aż 40 osób, znajdzie zajęcie przy zapobieganiu powodziom w gminie Annopol.
To ogromna szansa dla Annopola. W tej gminie jest szczególnie dużo ludzi bez pracy. Mogliby oni przeprowadzać prace melioracyjne na brzegach i wałach rzek. To świetny projekt. Z jednej strony zatrudnienie znajdą bezrobotni z gminy, z drugiej Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie pracowników. Przy tym mieszkańcy przyległych osad zyskają na bezpieczeństwie, nie będą im grozić lokalne podtopienia; podkreśla Wiesław Marzec, wicestarosta kraśnicki. Władze powiatu bardzo aktywnie działają na rzecz uruchomienia tego programu. W gminie Annopol co roku podtapianych jest przez wody rzeki Sanny kilkadziesiąt gospodarstw rolnych w Kosinie i Borowie. To testowanie nowego pomysłu. Jest szansa, że poprawi się stan techniczny naszych rzek, a przy okazji znajdzie pracę kilkuset bezrobotnych; dodaje Boguta.

Ten artykuł pochodzi ze strony internetowej Dziennika Wschodniego
www.dziennikwschodni.pl
Adres URL:
http://www.d...ID=200550706009

Pozostawiam bez komentarza
Andrzej

Początek

Na czacie
RSS 2.0
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości

Reklamy Krokus: Tu porozmawiasz na każdy temat dotyczący pięknego wędkarskiego hobby. Forum wędkarskie to miejsce na wymianę poglądów pomiędzy wędkarzami, to także kopalnia wiedzy o tym sporcie.

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Napisz do moderatorów, napisz w nim czym chcesz się zająć i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).