Right menu

Szukaj

Reklama


Porządki

Porządki nad Wisłą (i nie tylko) są jak najbardziej potrzebne. Na pewno warto by wyzbierać śmiecie (oj, jest co robić!). Na pewno warto, aby prowadzono pracę przy naprawie wałów. Też jest co robić. Tego nikt rozsądny nie kwestionuje. To wszystko jest potrzebne.

W artykule wspomniano jednak o "udrażnianiu małych rzek", a to już co innego. To oznacza wywlekanie z rzeczk leżących tam drzew, wycinkę nadbrzeżnych krzaków i roślin. Niszczenie naturalnych zapór czyli niszczenie rzecznych mikrosiedlisk. To już nie jest ani celowe, ani obojętne dla środowiska. Dla małych rzek to jest zabójcze. Nurt się wyrównuje, głębokość ujednolica, znikają kryjówki nie tylko ryb, ale wielu gatunków owadów, stanowiących dla tych ryb pokarm. Środowisko wodne ubożeje. W dodatku jeżeli spowoduje to szybsze odprowadzenie wody, to właśnie zwiększa zagrożenie. Szybki dopływ wody z małych rzeczek do Wisły może skutkować poważnymi szkodami. Krótkotrwałe rozlanie wody na łąkę przez którą płynie mała rzeczka, strat wielkich nie powoduje, może komuś najwyżej siano zamoknie, jak ma pecha, ale to nie powód, by niszczyć rzekę, zubażać jej środowisko!

W artykule wspomniano też o zagrożeniu miejscowości Borów i Kosin wodami Sanny, a to już jest nieprawda. Owszem, w tej okolicy Sanna wpada do Wisły, i rzeczywiście mają tam miejsca wylewy, ale są one powodowane przyborem na Wiśle! To oczywiste, że jak się w Wiśle woda podniesie np. o 2 m, to o tyleż samo musi się podnieść poziom wody w przyujściowym odcinku każdego dopływu! Nieważne, czy ten dopływ jest głęboki na pół metra czy na pięć metrów, ani czy jest szeroki, czy wąski, czy leżą w nim drzewa, czy nie. Poziomy wody muszą się wyrównać, praw fizyki się nie zmieni.

Nikt rozsądny nie buduje się na terenach zalewanych i to jest najlepsza ochrona przeciwpowodziowa a łąkom woda nie szkodzi.
Pozdrawiam
Andrzej
Schowaj teksty   

Powiązane z

Wędkarstwo ogólnie

Ogólna tematyka wędkarska

Liczba wątków: 2072

Liczba listów: 8436

Mokra robota ratunkowa Bezrobotni znajdą pracę, a rzeki nie będą wylewać

Ponad 200 bezrobotnych z naszego województwa znajdzie na kilka miesięcy
pracę. Będą oczyszczać koryta rzek i kosić traw na brzegach.

Jest to program ogólnopolski, realizowany po raz pierwszy na naszym terenie. Są na to pieniądze, około 1,3 mln złotych. My się to tej sumy dokładamy i określamy zadania do wykonania. Prace są dość specyficzne, dlatego bezrobotnym wyznaczamy tylko najprostsze zadania; wyjaśnia Leszek Boguta, pełniący obowiązki dyrektora Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie. Pracami objęto wszystkie małe rzeki Lubelszczyzny. W poszczególnych powiatach liczba bezrobotnych zatrudnionych przy ich oczyszczaniu jest różna. Najwięcej, bo aż 40 osób, znajdzie zajęcie przy zapobieganiu powodziom w gminie Annopol.
To ogromna szansa dla Annopola. W tej gminie jest szczególnie dużo ludzi bez pracy. Mogliby oni przeprowadzać prace melioracyjne na brzegach i wałach rzek. To świetny projekt. Z jednej strony zatrudnienie znajdą bezrobotni z gminy, z drugiej Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie pracowników. Przy tym mieszkańcy przyległych osad zyskają na bezpieczeństwie, nie będą im grozić lokalne podtopienia; podkreśla Wiesław Marzec, wicestarosta kraśnicki. Władze powiatu bardzo aktywnie działają na rzecz uruchomienia tego programu. W gminie Annopol co roku podtapianych jest przez wody rzeki Sanny kilkadziesiąt gospodarstw rolnych w Kosinie i Borowie. To testowanie nowego pomysłu. Jest szansa, że poprawi się stan techniczny naszych rzek, a przy okazji znajdzie pracę kilkuset bezrobotnych; dodaje Boguta.

Ten artykuł pochodzi ze strony internetowej Dziennika Wschodniego
www.dziennikwschodni.pl
Adres URL:
http://www.d...ID=200550706009

Pozostawiam bez komentarza
Andrzej

Początek

Na czacie
RSS 2.0
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości

Reklamy Krokus: Świat Druku - ciekawe linki

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Napisz do moderatorów, napisz w nim czym chcesz się zająć i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).